drukuj

Trwają wizyty duszpasterskie. Ile dać w kopercie?

Trwają wizyty duszpasterskie

Fot. redakcja

W ostrowieckich parafiach trwają wizyty duszpasterskie, czyli popularna „kolęda”. Ile mieszkańcy wkładają do kopert, które zabierają księżą? Czy ofiara w ogóle jest obowiązkowa>

Z wyliczeń niektórych wynika, że w ciągu miesiąca księża są w stanie uzbiera niezłą „pensję" na cały rok! Średnia wizyta trwa 15-20 minut, czyli w ciągu godziny duszpasterz może odwiedzić 4 mieszkania. Dziennie,zakładając że kolęda trwa tylko popołudniami, jest to więc około 16 mieszkań.

W regionie świętokrzyskim z okazji kolędy zazwyczaj mieszkańcy ofiarują od 20 do 50 złotych. Więcej dają mieszkańcy wsi, choć i tu trzycyfrowe kwoty zdarzają się rzadko. 5-10 złotych dostają także ministranci,którzy towarzyszą księdzu podczas wizyt.
kwestia ile i czy w ogóle pieniądze powinny być przekazywane w czasie wizyty,dzieli nie od dzisiaj.

- To jest sprawa osobista każdego, kto przyjmuje kapłana.Tutaj nie o kasę chodzi, tylko o błogosławieństwo domu i modlitwę. A dawanie do koperty to przecież sami ludzie wymyślili, a teraz się oburzają- piszą internauci.
Niektórzy zarzucają, że wręczoną kopertę księża chowają tak, by wiedzieć z którego mieszkania pochodzi. Budzi to obawy o późniejsze losy parafian,mających swoje „teczki", w których opisane jest czy księdza przyjmują i ile pieniędzy dają.

A co dzieje się z zebranymi pieniędzmi? 20 procent zostaje w parafii i jest przekazywane na jej potrzeby, między innymi utrzymanie kościoła i plebani oraz bieżące remonty. 10 procent trafia do kurii, która utrzymuje grupy modlitewne, wspiera działalność stowarzyszeń i mediów katolickich. Reszta przekazywana jest na indywidualne potrzeby księży.

Na koniec warto zaznaczyć, że ofiara dla księży w czasie wizyt duszpasterskich nie jest wcale obowiązkowa.

Zdjęcia

  • Trwają wizyty duszpasterskie
redakcja
Autor:redakcja

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać